22. 05. 2022 r. – VI NIEDZIELA  WIELKANOCNA

1) W tym tygodniu Kalendarz Liturgiczny wspomina:

we wtorek – 24 maja, wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych.

w czwartek – 26 maja, wspomnienie św. Filipa Neri, prezbitera.

2) Nabożeństwa majowe ku czci NMP rozpoczynają się codziennie o godz. 16:30. Serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy.

3) Dziś o godz. 13:30 suma odpustowa w kaplicy w Karlinie z procesją eucharystyczną na zakończenie. Zapraszam do wspólnej modlitwy.

Również dziś o godz. 15:00, obok fontanny przy dworcu głównym rozpocznie się Marsz dla Życia i Rodziny. Włączając się do Marszu ubieramy się na biało.  Marsz zakończy się przy kościele NMP Królowej Polski festynem rodzinnym.

4) Za tydzień - Niedziela Wniebowstąpienia Pańskiego. O godz. 13:30 suma odpustowa w kaplicy w Pomrożycach z procesją eucharystyczną na zakończenie. Zapraszam do wspólnej modlitwy.

5) Trwają prace przy odkrywkach i konserwacji drewnianej kopuły naszej wczesnobarokowej chrzcielnicy. Szacunkowy koszt prac konserwatorskich i pozłocenie samej kopuły wyniesie ponad 15 tyś zł.

Na ten rok chciałabym jeszcze odnowić mniejsze schody na plac kościelny (przy tablicy z nekrologami) i zaopatrzyć je w nowe barierki, wybrukować na nowo pas chodnikowy od plebanii do kościoła gdzie obecnie są stare płyty chodnikowe i wykonać wzdłuż niego nowe nasadzenia zieleni oraz odnowić gablotę informacyjną sprzed kościoła.

Wykonanie tych wszystkich prac nie będzie możliwe bez waszego zaangażowania i wsparcia materialnego, dlatego już teraz dziękuję za składane ofiary na tegoroczne prace przy kościele.

6) W dniach 25-30 lipca są organizowane rekolekcje połączone z wypoczynkiem wakacyjnym dla dzieci i młodzieży w Niepokalanowie. Koszt 650 zł. Szczegółowe informacje i zapisy u kapłanów, pod numerami telefonów zamieszczonymi na plakacie w gablocie.

7) SPRZĄTANIE KOŚCIOŁA:

Bardzo serdecznie dziękuję za posprzątanie kościoła i złożoną ofiarę na kwiaty: Barbarze Figiel, Emilii i Ewie Baranek, Joannie Siereckiej.

W najbliższą sobotę, na godz. 8:30 do sprzątania kościoła zapraszam mieszkańców ul. Siewierskiej od nr 50 do 100.

8) Zachęcam do czytania katolickiego tygodnika „Niedziela”.

9) W ostatnim czasie z naszej parafii odeszła do wieczności: Aleksandra Marta Słaboń (l.91).

WIECZNY ODPOCZYNEK RACZ JEJ DAĆ PANIE …

ZAPOWIEDZI PRZEDMAŁŻEŃSKIE

Do przyjęcia sakramentu małżeństwa przygotowują się:

DATA ZAPOWIEDZI:
15 – 29. 05. 2022 r.
 PARAFIA
Mateusz WRÓBEL
św. Mikołaja, Zawiercie
Magdalena GRABIŃSKA
św. Mikołaja, Targoszyce

Wszyscy, którzy znają przeszkody uniemożliwiające tym osobom zawarcie sakramentu małżeństwa,
są w sumieniu zobowiązani do zgłoszenia tego w kancelarii parafialnej.

Diecezjalna Ankieta Synodalna

Jest ogromna prośba dla wszystkich ludzi dobrej woli, aby zabrać głos w ankiecie przygotowanej przez diecezjalny zespół ds. koordynacji synodu.

Zawiera ona 30 pytań, poruszających konkretne rzeczywistości życia Kościoła w aspekcie komunii, uczestnictwa i misji. Ankietę tę można wypełnić w formie elektronicznej.

Synod bowiem nie jest zwykłym zbieraniem opinii, ale głosem Ducha Świętego, który chce mówić do Kościoła również przez twoje serce, doświadczenie i wiarę.

Link do ankiety online: SYNOD 2021-2023 W ARCHIDIECEZJI CZĘSTOCHOWSKIEJ ANKIETA

Zanim przystąpimy do wypełniania koniecznie pomódlmy się do Ducha Świętego o światło i mądrość.

Stajemy przed Tobą, Duchu Święty,
zgromadzeni w Imię Twoje.
Z Tobą jedynie, który nas prowadzisz;
zamieszkaj w naszych sercach,
naucz nas drogi, którą mamy iść
i jak mamy nią podążać.
Jesteśmy słabi i grzeszni;
nie dozwól, abyśmy wprowadzali nieład.
Nie pozwól, by niewiedza sprowadziła nas na niewłaściwą drogę,
albo stronniczość wpływała na nasze działania.
Niech w Tobie odnajdziemy naszą jedność,
abyśmy mogli razem podążać do życia wiecznego,
i abyśmy nie zbaczali z drogi prawdy
i tego, co jest słuszne.
O to wszystko prosimy Ciebie,
który działasz w każdym miejscu i czasie,
w komunii Ojca i Syna,
na wieki wieków.
Amen.

Renowacja chrzcielnicy i epitafium

ZAKOŃCZYŁY SIĘ PRACE KONSERWATORSKIE W KOŚCIELE
PRZY WCZESNOBAROKOWEJ CHRZCIELNICY I EPITAFIUM GEN. GOSTKOWSKIEGO

Prace prowadzili konserwatorzy z Częstochowy i Krakowa. Całościowy koszt prac konserwatorskich wyniósł 49 128 zł. Prace konserwatorskie zostały dofinasowane kwotą 35 000 zł z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Pozostała kwota jest wkładem własnym parafii.

Na chrzcielnicy udało się odkryć i zabezpieczyć warstwę kamienia z pozostałością pierwotnej polichromii.

Na przyszły rok - w drugiej części prac - będziemy wnioskowali o pozwolenie odnowienia pozłacanej drewnianej kopuły, aby odnowić wszystkie elementy chrzcielnicy.

Również epitafium gen. Gostkowskiego z 1817 r. zyskało nowe, czytelne oblicze.