05. 02. 2023  r. – V NIEDZIELA ZWYKŁA

1) Kalendarz Liturgiczny wspomina:

w poniedziałek – 6 lutego, wspomnienie św. Pawła Miki i towarzyszy, męczenników.

w piątek – 10 lutego, wspomnienie św. Scholastyki, dziewicy.

w sobotę – 11 lutego, XXXI Światowy Dzień Chorego - obejmujemy modlitwą wszystkich cierpiących. Miejscem uroczystości archidiecezjalnych będzie Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny w Częstochowie. Uroczystej Eucharystii, która będzie sprawowana w dniu 11 lutego br. o godz. 11:00, będzie przewodniczył Arcybiskup Wacław Depo – Metropolita Częstochowski. Tego samego dnia odbędzie się również czuwanie na Jasnej Górze w intencji chorych prowadzone przez Wspólnotę BETEL. Początek czuwania o godz. 21:00.

2) W przyszłą niedziele z okazji Dnia Chorego, będziemy zbierali ofiary do skarbony dla niepełnosprawnych sierot społecznych, mieszkających w domach Katolickiego Ruchu Dobroczynnego "BETEL".

Będzie to również druga niedziela miesiąca, dlatego ofiary na tacę przeznaczone będą na pokrycie kosztów ogrzewania świątyni i kaplic.

3) PODSUMOWANIE WIZYTY DUSZPASTERSKIEJ: We wtorek 31 stycznia zakończyła się tegoroczne odwiedziny duszpasterskie w naszej parafii. Chciałbym Wam serdecznie podziękować za otwarte drzwi domów i mieszkań, za atmosferę modlitwy i spotkania oraz za wspólne duszpasterskie rozmowy - za podzielenie się swoimi doświadczeniami życiowymi, tymi wszystkimi radościami i smutkami Waszej codzienności.

Szczególnie mocno, chciałbym podziękować za każde dobre słowo, za życzliwe przyjęcie, za zaproponowane w trakcie herbaty czy kawy albo coś do poczęstunku choć nie zawsze była możliwość żeby dłużej posiedzieć i skorzystać. Składam również słowa podziękowania i mówię serdeczne “Bóg zapłać” za ofiary składane w trakcie kolędy, na prace remontowe przy świątyni.

4) Trwa zbiórka zużytych elektrośmieci. Przychody z akcji pozwolą wesprzeć Polskich Misjonarzy pracujących w najbiedniejszych krajach świata. Do 13 lutego 2023r., możemy przywozić zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny i składać go na placu za plebanią.

5) Bóg zapłać za ofiary składane do puszki na zakony klauzurowe w święto Ofiarowani Pańskiego.

6) SPRZĄTANIE KOŚCIOŁA:

Bardzo serdecznie dziękuję za pomoc przy sprzątaniu kościoła i złożoną ofiarę na kwiaty: Anecie Rok, Annie Cholewka, Sylwii Graboś.

7) W najbliższą sobotę, na godz. 8:30 do sprzątania kościoła zapraszam mieszkańców ul. Kolorowa od 45 do końca i ul. Astronautów.

8) Zachęcam do czytania katolickiego tygodnika „Niedziela” - cena 10 zł.

9) W ostatnim czasie z naszej parafii odeszła do wieczności: Jadwiga Cholewka-Kalamat (l.70).

WIECZNY ODPOCZYNEK RACZ JEJ DAĆ PANIE…

PRACE KONSERWATORSKIE - nakrywa chcrzcielnicy

ZAKOŃCZYŁY SIĘ PRACE KONSERWATORSKIE  PRZY NAKRYWIE WCZESNOBAROKOWEJ CHRZCIELNICY

Prace prowadzili konserwatorzy z Częstochowy i Krakowa. Całościowy koszt prac konserwatorskich wyniósł 15165 zł.

Prace konserwatorskie zostały dofinasowane kwotą 7500 zł z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Pozostała kwota jest wkładem własnym parafii.

Renowacja chrzcielnicy i epitafium

ZAKOŃCZYŁY SIĘ PRACE KONSERWATORSKIE W KOŚCIELE
PRZY WCZESNOBAROKOWEJ CHRZCIELNICY I EPITAFIUM GEN. GOSTKOWSKIEGO

Prace prowadzili konserwatorzy z Częstochowy i Krakowa. Całościowy koszt prac konserwatorskich wyniósł 49 128 zł. Prace konserwatorskie zostały dofinasowane kwotą 35 000 zł z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Pozostała kwota jest wkładem własnym parafii.

Na chrzcielnicy udało się odkryć i zabezpieczyć warstwę kamienia z pozostałością pierwotnej polichromii.

Na przyszły rok - w drugiej części prac - będziemy wnioskowali o pozwolenie odnowienia pozłacanej drewnianej kopuły, aby odnowić wszystkie elementy chrzcielnicy.

Również epitafium gen. Gostkowskiego z 1817 r. zyskało nowe, czytelne oblicze.